Czy nauka może się angażować w politykę?

 

Simon Flynn, Naukowa lista przebojów, W-wa 2014

Simon Flynn, Naukowa lista przebojów, W-wa 2014

Odpowiedź na takie pytanie mieści się w sferze dyskusji i dociekań obszaru obiektywności wiedzy i według uznanych rozstrzygnięć przyjmuje zasadę zgody na zaangażowanie, ale odrzucenie wartościowania jako kryterium prawdziwości twierdzeń. Oznacza to, że nie ma nic złego w angażowaniu własnych przekonań ideowych w poznawanie świata. Badacz może być liberałem, socjalistą czy konserwatystą byleby swoimi systemami wartości nie określał co jest prawdziwe a co nie. Więcej nawet, taka postawa zaangażowania jest wręcz oczekiwana, bo tylko wtedy szansę na zgłębienie problemu i wnikliwe rozpatrzenie racji.

Ale inną stroną wartościowania w nauce jest skłonność do wartościowania świata wynikająca nie z przekonań badacza, ale dziedziny naukowej, którą reprezentuje.

Czytaj dalej

Syndrom Garfunkel’a

Simon and Garfunkel

Ta metafora pojawiła się w serialu „Detektyw Monk”. Historia dość banalna, bo światowej sławy detektyw zostaje przyćmiony efemeryczną sławą telewizyjną swojej asystentki. Niewybredni widzowie TV są zauroczeni nową gwiazdą nie widząc już prawdziwej wielkości sławnego detektywa.

Niebanalne i dość uniwersalne są jednak postawy coraz bardziej powszechne współcześnie, które kosztem „błyszczenia na ekranie” odsuwają w cień prawdziwy udział w sukcesie… Inspiracją dla scenarzysty był tu przypadek sławnego duetu „Simon & Garfunkel”, który w ciągu 40 lat wydał w samych USA ponad 40 mln płyt, a na swoim ostatnim koncercie w Rzymie zebrał przed Koloseum około 600 tysięcy fanów. To robi wrażenie, prawda?

Czytaj dalej

Polska do nas wróciła – Hiszpanka w kinie

Hiszpanka, reż Ł. Barczyk

Opisywany jako największa produkcja*, wspierany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, z ogromnym jak na Polskę budżetem i wreszcie – podejmujący najcenniejszą wartość Wielkopolan XX wieku: Powstanie Wielkopolskie.

Jestem jednym ze sponsorów tego filmu, jak wszyscy podatnicy i uważam, że tym razem to dobrze wydane pieniądze!

Czytaj dalej